Możliwości sieciowe głowic PTZ - Dynacolor IP monitoring.
Wiarę rozwoju sprzętu CCTV monitoring, coraz popularniejsze stają się kamery IP, które można w bardzo łatwy sposób zintegrować z już istniejącą infrastrukturą sieciową monitoringu budynków. Wykorzystanie modułu sieciowego, zgodnego ze standardami sieci Fast Ethernet (100 BASE-T, 100 BASE-TX, 100 BASE-T4, 100 BASE-FX) lub Gigabit Ethernet (1000 BASE-T, 1000 BASE-SX, 1000 BASE-LX, 1000 BASE-LH) było już wykorzystywane w rejestratorach cyfrowych stand alone, teraz przyszła kolej na kamery CCTV z wbudowanym modułem sieciowym, o znacznie większych możliwościach.
Firma Dynacolor, której jesteśmy dystrybutorem, wprowadziła na rynek zintegrowane głowice szybkoobrotowe z wbudowanym modułem sieciowym 10/100MB i własnym, niezależnym serwerem WEB. Dane techniczne i parametry głowic IP nie różnią się od znanych już na naszym rynku produktów DynaHawk serii 701/801, a wyposażenie ich w sieć LAN i wykorzystanie protokołu transmisji danych TCP i UDP stwarzają nowe możliwości dla telewizji przemysłowej. Wiadomo, że monitoring i postęp technologiczny w branży CCTV jest szybki i transmisja obrazu, głosu oraz telemetrii przechodzi w transmisję cyfrową, która daje nieograniczone możliwości kontroli danego obiektu, nawet z drugiego końca świata. Scentralizowanie takiego monitoringu w jednym lub nawet w kilku punktach za pomocą dodatkowego oprogramowania stwarza naprawdę niewiarygodne możliwości
dozoru i kontroli obiektów wyposażonych właśnie w głowice IP DH 701/801.
Praca w sieci
Możliwości, jakie oferuje głowica IP serii DH 701/801, możemy wykorzystać poprzez wbudowany serwer streamingu wideo (WEB Serwer), który pozwala na podgląd obrazu z prędkością 15 kl./s (PAL), w rozdzielczości 704 x 576, z kompresją M-JPEG lub MPEG4 (która w mniejszym stopniu obciąża przepustowość sieci) i możliwością stertowania głowicą PTZ za pomocą myszki komputerowej (obraz wyświetlany może zostać „wycentrowany" w innym miejscu, klikając lewym przyciskiem myszy w wybrane przez nas miejsce na ekranie z obrazem, natomiast ruch rolkami myszy aktywuje zmniejszenie lub zwiększenie zoomu głowicy).
Połączenie się przez serwer WEB daje możliwości ręcznego sterowania głowicą (wirtualna klawiatura), konfiguracji OSD kamery, jak również pełne ustawienie presetów i tras. Głowica oferuje również możliwości przesyłania informacji zawierających dane na temat kamery, daty oraz jako załącznik - zdjęcie (stopklatkę) przez pocztę e-mail lub na serwer FTP. Wbudowany klient DDNS daje możliwość instalacji głowicy przy dostępie do sieci internet ze zmiennym adresem IP lub w przypadku wykorzystania opcji DHCP, gdzie adres IP jest przydzielany losowo z danej puli adresów. Natomiast konfigurowalność portów, na których odbywa się transmisja danych, daje nam możliwość instalacji głowicy za firewallem i możliwości przekierowa-nia tychże portów na routerze. Należy również wspomnieć o ustawieniach:
• detekcji ruchu, gdzie w różnych obszarach oddzielnie ustawiamy poziom i czułość detekcji
• harmonogramu
• wejść alarmowych
• jednego toru audio (wejście/wyjście).
Na uwagę zasługuje sposób konfiguracji poziomów dostępu do serwera WEB, który daje możliwość pełnej kontroli nad logującymi się użytkownikami, którym my nadajemy prawa do poszczególnych opcji. Konfiguracja taka pozwala na połączenie kilkudziesięciu użytkowników naraz, bez możliwości przeszkadzania sobie nawzajem. Oczywiście, przy takich urządzeniach monitoring nie może zabraknąć logu systemowego, w którym są zawarte informacje na temat statusu kamery, uruchomionych usług oraz informacji o połączonych użytkownikach i adresach IP, z których zostało nawiązane połączenie.
Rejestracja nagrań
Z myślą o zintegrowaniu systemu opartego na kamerach IP, firma Dynacolor do zestawu wraz z głowicą dołącza „centrum monitoringu", czyli dodatkową aplikację, która w jednym punkcie monitorującym jest w stanie przechwycić obraz maksymalnie z 16 głowic IP serii DH 701/801.
Leszek Guc GV Polska
|