Więcej pod kopułą - monitoring "telewizja przemysłowa".
Do niedawna chęć posiadania dyskretnej, a zarazem atrakcyjnej wzornicze- kamery zmuszała do wyboru pomiędzy parametrami a wytrzymałością instalacji. Trwałość i jakość systemu monitoringu wizyjnego często była stawiana przed estetyką i dobrym smakiem. A przecież kamera stanowi tak samo element wyposażenia biura, domu czy placówki użyteczności publicznej, jak umeblowanie.
Przyzwyczajeni już do kamer statopozycyjnych, zamkniętych w szczelnych obudowach na zewnątrz budynków, zgadzamy się na umieszczanie podobnych zestawów we wnętrzach, gdzie jakość rejestrowanego obrazu nie może odbiegać od tego z punktów zainstalowanych na elewacjach budynków. Odporność na akty wandalizmu ma tłumaczyć, że kamery są umieszczane w wandaloodpornych obudowach przy wejściach, na klatkach schodowych, a nawet w pomieszczeniach. To zainspirowało firmę Bosch do opracowania nowej serii kamer FlexiDome, łączących jakość obrazu powszechnie znanych kamer Dinion z najbardziej odpornymi obudowami. Te zwarte, zintegrowane rozwiązania otworzyły nowe pole zastosowań dla kamer kopułkowych, których nikt wcześniej nie brał pod uwagę.
540 linii TV zamkniętych w wandaloodopornej kopułce
Nowa seria kamer FlexiDome została wyposażona w przetworniki CCD 1/3", które wraz z zaawansowanym układem cyfrowej obróbki sygnału, sprawdzonym i docenionym w systemach Dinion, pomogły uzyskać parametr rozdzielczości na bardzo wysokim poziomie 540 linii TV. Monitoring dzięki temu obraz charakteryzuje się lepszą ostrością, większą liczbą szczegółów, co z kolei umożliwia lub ułatwia identyfikację.
Ważnym elementem monitoringu w kamerach kopułkowych jest sama kopułka, stanowiąca część toru optycznego - jej kształt i sposób wykonania wpływają na obraz uzyskany w systemach monitoringu wizyjnego. Specjalny opatentowany kształt i wykonanie z poliwęglanu wraz z zaimplementowanym filtrem UV wspomagają uzyskanie jego najwyższej jakości, charakteryzującej się niezwykłą wyrazistością.
Monitoring, 15-bitowe przetwarzanie DSP i dynamika XF
Dodatkowo wierne odwzorowanie barw, a także większa możliwość odwzorowania poziomów szarości i kolorów jest możliwa dzięki 15-bitowemu przetwarzaniu w kamerach FlexiDomeXF i FlexiDomeDN. Gwarantuje to zwiększenie dynamiki, a co za tym idzie - uzyskanie jeszcze ostrzejszego i wyraźniejszego obrazu w scenach o różnym poziomie naświetlenia.
Kamery takie są doceniane w warunkach trudnych i uciążliwych, gdzie w kadrze znajdują się miejsca zarówno prześwietlone, jak i niedoświetlone. Przedstawiona scena z kamer z dynamiką XF oraz z 15-bito-wym przetwarzaniem pozwala na otrzymanie obrazu poprawnego, z bardzo dobrym odwzorowaniem szczegółów w całym obszarze sceny.
Czerń i biel - funkcja NightSense i tryb dualny
Tryb nocny stanowi bardzo popularną funkcję kamer kolorowych. Scena o wystarczająco dużej ilości światła jest rejestrowana w kolorze, przekazując więcej informacji o jej szczegółach aniżeli w przypadku rejestracji monochromatycznej. W momencie, gdy poziom oświetlenia ulega pogorszeniu, kamera automatycznie przełącza się na przetwarzanie w trybie czarno-białym, zwiększając poziom czułości aż 3-krotnie (o 9 dB), przez połączenie wszystkich składowych obrazu kolorowego w jeden obraz monochromatyczny.
Funkcja NightSense umożliwia rejestrację w nocy oraz w warunkach zmieniającego się i gorszego oświetlenia, kiedy informacja o barwach staje się mniej istotna, a ważniejsza staje się większa jasność przetwarzanego obrazu jaki daje monitoring. W przypadku dyskretnych oświetlaczy IR dla doświetlenia sceny np. nocą, by nie zostały wycięte fale podczerwone, w kamerze FlexiDomeDN zastosowano funkcję mechanicznego usuwania filtra podczerwieni w momencie przejścia w tryb monochromatyczny. Filtr ten jest w trybie kolorowym niezbędny do prawidłowego odwzorowania kolorów. Jednakże w trybie mono jego usunięcie oznacza dla kamery zwiększenie czułości o zakres promieniowania podczerwonego, co pozwala wykorzystać oświetlacze IR, a także naturalne źródła emitujące promieniowanie podczerwone.
Czułość w górę - funkcja SensUp
Monitoring w wypadku bardzo złego oświetlenia, kiedy często jedynym źródłem światła jest na przykład księżyc, przejście kamery w tryb monochromatyczny czy też zastosowanie ARW (układu elektronicznego regulującego poziom wzmocnienia sygnału) nie pozwalają na poprawne odwzorowanie sceny. Wtedy przydatna staje się funkcja spowalniania migawki. Wydłużenie czasu otwarcia migawki umożliwia dłuższe naświetlenie przetwornika, co oznacza zwiększenie ilości światła padającego ze sceny na przetwornik i lepsze jej zobrazowanie. W takim przypadku czułość kamery wzrasta tyle razy, ile wynosi krotność integracji ramki - innymi słowy ile razy dłużej jest naświetlany przetwornik względem migawki standardowej 1/50 sekundy. W przypadku kamer FlexiDomeXF i FlexiDome-DN oznacza to aż 10-krotne spowolnienie migawki, czyli podniesienie czułości o rząd. Funkcja SensUp automatycznie kompensuje niski poziom oświetlenia, regulując prędkość migawki tak, aby zachować kontrast i poprawić odwzorowanie kolorów.
Szybka migawka - uwieczniona prędkość
Szybko przemieszczające się obiekty są szczególnie uciążliwe do obserwacji monitoringu. Relatywnie długi czas otwarcia migawki podczas naświetlania przetwornika (1/50 sekundy) powoduje często rozmazanie przedmiotu poruszającego się, przy ostrych statycznych elementach obrazu. Zaradzić temu można, skracając czas elektronicznej migawki, jednak oznacza to zwiększenie otworu przysłony (za tym idzie zmniejszenie głębi ostrości) lub poziomu natężenia światła sceny, by zrekompensować krótszy czas naświetlania przetwornika. W tradycyjnych kamerach kopułowych, przy ustalonym czasie otwarcia migawki, gdy poziom oświetlenia sceny zmniejsza się, po pełnym otwarciu przesłony obiektywu oraz wykorzystaniu możliwości automatycznej regulacji wzmocnienia, obraz traci na jakości i staje się zupełnie bezużyteczny.
Zautomatyzowanie pracy elektronicznej migawki w kamerach nowej serii FlexiDome stanowi rozwiązanie tego problemu. W trybie domyślnej migawki, użytkownik może ustawić minimalny czas jej otwarcia na tzw. migawkę szybką (np. 1/500 sekundy). Parametr ten będzie tak długo utrzymywany, jak długo scena będzie wystarczająco dobrze oświetlona do tego, by automatyka przesłony i funkcja ARW były w stanie wytworzyć pełen sygnał wizyjny. Gdy tylko poziom oświetlenia staje się zbyt niski, układ sterowania migawką wyłącza się i wydłuża jej czas otwarcia, aż do osiągnięcia wartości domyślnej. Dzięki temu obraz bez widocznego rozmycia jest dostępny tak długo, jak tylko jest to możliwe, a jednocześnie może być pokryty pełen zakres warunków oświetleniowych - od oświetlenia dziennego po noc.
Programowalna kompensacja tła
Kompensacja tła, czyli selektywne wzmocnienie części obrazu monitoringu w celu skompensowania dużych różnic kontrastu, gdy część obrazu jest bardzo jasno oświetlona, jest funkcją zainstalowaną w większości kamer. Pozwala ona lepiej zobrazować obiekt umieszczony na bardzo jasnym tle, na przykład dla potrzeb identyfikacyjnych. Bardzo często problem jasnego oświetlenia z tyłu pojawia się w wejściach do budynków, gdy promienie słoneczne oświetlają z zewnątrz drzwi lub bramę, uniemożliwiając identyfikację, gdyż np. obserwowana osoba stanowi jedynie czarną sylwetkę na obrazie.
Programowalna kompensacja tła wspomaga w ustawieniu pola, które jest interesujące z punktu identyfikacji, i jednocześnie umożliwia w większym stopniu „wyciągnięcie" ciemnego obiektu z jasnego tła do dalszego rozpoznania. Zaletą tego rozwiązania jest optymalne ustawienie obszaru istotnego dla operatora, zwiększające jakość uzyskanego, skompensowanego obrazu oraz lepsze i dokładniejsze odwzorowanie szczegółów obiektu.
Technologia dwukierunkowej komunikacji Bilinx
Technologia Bilinx umożliwia sterowanie, konfigurowanie oraz aktualizację oprogramowania przez kabel koncentryczny.
Technologia Bilinx to innowacja w systemach CCTV firmy Bosch. Możliwość dwukierunkowej komunikacji realizowanej wraz z transmisją sygnału wizyjnego tam, gdzie położenie dodatkowych przewodów sterujących jest uciążliwe lub niemożliwe, jest już znana z głowic szybkoobrotowych BasicDome, AutoDome i EnviroDo-me. Technologia zaimplementowana w kamerach sta-łopozycyjnych została wprowadzona także w kamerach kopułkowych nowej serii monitoring FlexiDome. Dzięki niej operatorzy systemu mogą praktycznie z każdego miejsca po wizyjnym kablu koncentrycznym sprawdzić stan, zmienić nastawy kamery, a nawet zaktualizować monitoring oprogramowanie układowe.
Bilinx znacznie skraca czas samej instalacji, a następnie serwisowania, zapewniając jednocześnie dokładniejsze nastawy i regulację. Wprowadzenie nastaw kamery jest możliwe także przez menu ekranowe. Poruszanie się po nim oraz zmiana ustawień umożliwiają również przyciski umieszczone w module kamery.
Instalacja nie może być prostsza
Nowa seria kamer FlexiDome jest zbudowana modułowo. Dzięki takiej budowie instalacja ich jest zdecydowanie szybsza i prostsza od standardowych kamer kopułkowych. Zaprojektowane dla najbardziej wymagających zastosowań, zostały wyposażone w wiele funkcji ułatwiających instalację, obsługę oraz czynności serwisowe. Szeroki dobór obiektywów zmiennoogniskowych - od szerokokątnych (od 2,6 mm) po teleobiektywy (do 12 mm) - pomagają w obserwacji niemal każdego rodzaju sceny. Regulacja nastawień obiektywu jest tym prostsza, gdyż każda z kamer nowej serii FlexiDome została wyposażona w nakładkę na obiektyw, imitującą krzywiznę ko-pułki, i funkcję LensWizard, wywoływaną z menu ekranowego, otwierającą maksymalnie otwór przysłony dla stworzenia optymalnych warunków ustawienia głębi ostrości. Umożliwia to uniknięcie wielu problemów z ostrością kamery w warunkach gorszego oświetlenia (np. w nocy) - tak powszechnych w praktyce instala-torskiej. Lokalne łącze monitorowe wspomaga prace serwisowe, gdy podłączenie z monitorem do przewodów wizyjnych jest już niemożliwe.
Estetyczne i ultra-wytrzymałe
Obudowy kamer FlexiDome zostały zbudowane pod kątem sprostania najtrudniejszym warunkom, a zarazem charakteryzują się estetycznym wyglądem. Kamery FlexiDomeXT+, FlexiDomeXF i FlexiDomeDN mogą być instalowane praktycznie wszędzie. Pracują w temperaturach od -50 do +50 SC i mają stopień ochrony IP66 (NEMA4X), dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne, wodoszczelne i chronione przed korozją.
Dzięki opatentowanej obudowie odpornej na uderzenia, przeciwwstrząsowemu mocowaniu i ochronnej wkładce maskującej oraz zabezpieczeniu antysabota-żowemu wytrzymują akty wandalizmu i są niepodatne na uderzenia o sile do 55 kg.
Ujednolicona stylistyka kopułek i wszechstronne zastosowania umożliwiają stworzenie systemu wizualnie dopasowanego, przemyślanego, a także estetycznego. Wiele opcji montażowych, obejmujących montaż nawierzchniowy, podtynkowy, w suficie podwieszanym, ścienny i narożny, sprawia, że instalacja kamery serii FlexiDome jest możliwa praktycznie wszędzie i w każdych warunkach, gwarantując poprawną pracę i, jak zawsze, obraz w najwyższej jakości.
Jan.T.Gruśnic twierdza/2006
|